
Erasmus+ gruppmobilitet: Culture Action Europe Nordic Hub-konferens
januari 27, 2026
Öppen föreläsning med Alice Bah Kuhnke: Kultur och föreningsliv
februari 25, 2026Den 5e februari, deltog Intercult och Europa Direkt Stockholm på Folk och Kultur i Eskilstuna där vi anordnade ett seminarium med ledande experter och aktörer från kultursektorn i Sverige. Huvudämnet för seminariet var EU-kommissionens nya strategi Kulturkompass för Europa och varför kulturen inte bör ses som en lyx, utan en nödvändighet i dagens samhälle.

Med titeln ”Kulturens plats i Europas framtid” ledde vår egen Iwona Preis ett spännande panelsamtal tillsammans med Mats Berglund (MP), Sara Edström (Konstnärernas Riksorganisation), Simon Norrthon (Fackförbundet Scen & Film ) och Ann Traber (Kulturrådet/Kreativa Europa Desk Sverige – Kultur). Här fördes ett karismatiskt framförande av våra panelister om kulturens roll som en grundpelare för europeisk sammanhållning och vår framtid.
Med en budget som förhandlas under 2026 såg våra panellister hoppfullt på framtiden. Detta trots det något mer dystra faktum av nedprioriteringar runt om Europa för kultursektorn. Tillsammans med det mest lovande ramverket hittills från EU-kommissionen för kulturutövare såg våra panellister en möjlighet till att inverka goda förhållanden för kultursektorn i kommande budget. Däremot såg de årets riksdagsval som avgörande på Sveriges inverkan i kommande budget och vilken riktning kulturen kommer att få i Europa framöver.
I ett fullsatt rum talade vi om frågor som:
- Demokratiskölden: ”Vad innebär den i förhållande till AI, upphovsrätt och desinformation?”
- Konstnärlig frihet: ”Hur värnar vi principen om armlängds avstånd och kulturens obundenhet?”
- Arbetsvillkor: ”Hur säkrar vi goda villkor för konstnärer genom att påverka europeisk arbetsmarknadspolitik?”
- Tillgång till kultur: ”Hur ser vi till att kulturen når ut till alla, oavsett bakgrund eller geografi?”
- Framtiden i Sverige: ”Hur ser vi på kulturens roll i Sverige efter valet 2026? Vilka är de viktigaste frågorna vi gemensamt måste kämpa för?”
Vi vill tipsa om att följa Culture Action Europe och deras analyser och svar på EU:s kulturpolitik.
Kolla även vår Instagram för att se bilder från evenemanget!
Slutligen, tack Folk och Kultur 2026 för en otroligt inspirerande dag – vi ses nästa år!





