
Utforska Sveriges EU-medlemskap och karriärmöjligheter inom EU!
mars 27, 2025
EU-dag på Södertörns Högskola
april 16, 2025Intercult är stolta över att stödja den svenska föreställningen ”Oh shit, vi är likadana!” som nästa vecka kommer att spelas på den internationella festivalen Roots & Routes i Nicosia, Cypern. Festivalen, som organiseras av THOC (Cyprus Theatre Organisation), är en del av det europeiska samarbetet Theatre in Palm, vilket syftar till att skapa nya möjligheter för unga scenkonstnärer och främja en inkluderande och mångfaldig teater.
“Oh, shit vi är likadana!” är skapad av de svenska konstnärerna Isak Nordström, Mille Bostedt och Sofi Orem Skoglund, som tillsammans utgör scenkonstkollektivet Transformers Scenkonst. Gruppen arbetar med att utforska nya sätt att skapa och presentera scenkonst med särskilt fokus på unga och normbrytande perspektiv.
Sofi Orem Skoglund beskriver motivationen till temat med att säga […] “Jag intresserar mig för vem vi ser på scenen, vems historier vi berättar och vilka val vi gör för att berätta dem.”
Föreställningen är ett kollageverk baserat på autentiska intervjuer med unga transpersoner. Genom en mix av Shakespeare-monologer, musikalnummer, vardagsscener och spoken word skapas en stark och berörande scenisk upplevelse där publiken får en inblick i de medverkandes tankar kring identitet, framtidsdrömmar och representation på scenen. Verket väver samman det personliga och det politiska och öppnar upp för en större diskussion om hur vi kan skapa en mer inkluderande och rättvis scenkonstvärld.
Syftet med föreställningen beskrivs som att “Det var ett workshopprojekt där vi jobbade utifrån premisserna att vi på varsitt håll intervjuade unga transpersoner, där den yngsta var 13 och den äldsta 26, och sen möttes upp, utan att ha sett varandras material, för att skapa en 30 minuter lång föreställning på en vecka. Det blev ett lekfullt och prestigelöst utforskande med utgångspunkt i något alla vara intervjupersoner sagt oberoende av varandra:
Att de ville se transpersoner där att vara trans inte var hela grejen med dem.”
Festivalen Roots & Routes samlar teatergrupper och konstnärer från hela Europa och erbjuder en plattform för internationellt utbyte, kreativt skapande och professionell utveckling. Genom att delta i festivalen får svenska scenkonstnärer möjlighet att knyta viktiga kontakter och dela sin konst med en bredare publik.
Läs mer om festivalen här: THOC Festival
Läs mer om föreställningen här: Oh shit, vi är likadana!
Läs mer om Theatre in Palm här. Theatre in Palms hemsida
Föreställningen genomförs med stöd av Konstnärsnämnden och EU.